Kodėl susergama psichikos liga?

Tai – klausimas, kurį sau bei psichikos sveikatos specialistams užduoda daugelis pacientų. Tik labai retais atvejais galima greitai į jį atsakyti ir išskirti keletą aiškių psichikos sutrikimus sąlygojusių veiksnių. Dažniausiai šių veiksnių yra daug ir labai įvairių, jie paaiškėja ilgalaikio stebėjimo metu.

Įvadas

Žmogaus mąstymą, emocijas, elgesį lemia daug veiksnių. Ši taisyklė galioja ir normaliems, ir liguistiems psichikos procesams. Žmogaus smegenys – viena sudėtingiausių Žemėje egzistuojančių struktūrų, o gal ir pati sudėtingiausia. Todėl psichikos sutrikimų simptomų negalima paaiškinti keletu priežasčių. Jų gali būti kelios dešimtys, keli šimtai, keli tūkstančiai ir t.t.

Kad būtų aiškiau, nesuskaičiuojamą gausybę psichikos sutrikimus sąlygojančių veiksnių galima suskirstyti i tris grupes:

·         Predisponuojantys, pamatiniai veiksniai

·         Provokuojantys, „užvedantys“ veiksniai

·         Palaikantys veiksniai

Vienos šių veiksnių grupės nepakanka, kad kiltų psichikos sutrikimai – tam vienu metu turi veikti visų trijų grupių veiksniai.

Predisponuojantys veiksniai

Tai yra įgimtas individo polinkis sirgti psichikos ligomis arba liguistai reaguoti į nepalankų aplinkos poveikį. Medicininiu požiūriu tai įgimti galvos smegenų medžiagų apykaitos ypatumai. Šiuos ypatumus lemia tam tikrų medžiagų aktyvumo pokyčiai galvos smegenų ląstelėse (neuronuose), bet ne pati ląstelės struktūra. Todėl nustatyti šių pokyčių įprastinais tyrimo metodais (tiriant kraują, smegenų skystį, atliekant galvos kompiuterinę tomografiją)  beveik neįmanoma. Šis polinkis išaiškėja post factum – tik pasireiškus psichikos sutrikimui.

Beje, įgimtas polinkis – nebūtinai genetiškai paveldėtas. Nors paveldėjimo klausimą pacientai gana dažnai kelia psichiatrinių konsultacijų metu, tačiau aiškiai genetiškai paveldėti psichikos sutrikimai yra ypač reti, tai – vienetiniai atvejai. Jeigu psichikos sutrikimų atvejais įtariame paveldėjimo įtaką, tai genetiškai paveldimas tik polinkis tam tikriems psichikos sutrikimams, bet jokiu būdu ne pati psichikos liga.

Visgi daugeliu atveju polinkis tam tikriems sutrikimams yra įgimtas, bet ne paveldėtas genetiškai. Visi mes turime įgimtą neatsparumą tam tikram nepalankiam aplinkos poveikiui. Graikų mitologijoje jis vadinamas Achilo kulnu, o medicinoje – locus minoris resistentiae (lot.).

Provokuojantys veiksniai

Vien liguistus psichikos pokyčius predisponuojančių medžiagų apykaitos sutrikimų neužtenka, kad pasireikštų aiškus psichikos sutrikimas. Reikalingi veiksniai, kurie psichikos sutrikimus išprovokuoja, „užveda“. Šie veiksniai dažniausiai yra psichologiniai ir socialiniai, t.y. įvairūs konfliktai, išsiskyrimai, netektys, staigūs priverstiniai gyvenimo būdo pokyčiai. Tačiau psichikos sutrikimus išprovokuoti gali ir biologiniai veiksniai, pvz., pastaruoju metu provokuojančiu veiksniu dažnai tampa kvaišalų pavartojimas.

Jeigu psichikos sutrikimai pasireiškia po aiškaus galvos smegenų pažeidimo (pvz., galvos traumos, apnuodijimo svaigalais ar kvaišalais, insulto ar kt.), tada psichikos pokyčiai prasideda veikiant beveik vien tik provokuojantiems veiksniams, o predisponuojantys yra mažiau svarbūs.

Palaikantys veiksniai

Esant įgimtiems predisponuojantiems veiksniams bei paveikus provokuojantiems veiksniams, psichikos sutrikimas prasideda liguistų psichikos pokyčių raida, tačiau jie gali greitai pasibaigti ir praeiti savaime. Tačiau jeigu trumpalaikiai, beveik nepastebimi psichikos pokyčiai gauna pastovų „palaikymą“ iš aplinkos, pasireiškia psichikos sutrikimas. Palaikantys veiksniai gali būti biologiniai (lėtinės somatinės ligos, piktnaudžiavimas alkoholiu ir kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis), psichologiniai (bendravimo problemos, nesutarimai šeimoje, piktnaudžiavimas alkoholiu šeimoje, ko-priklausomybė, nesėkmingos gyvenimo prasmės paieškos, nepasitikėjimas nei savimi, nei kuo nors kitu), socialiniai (materialinis skurdas, problemos darbe) bei dvasiniai (dvasinis apsileidimas, dvasinis skurdas).

Matome, kad paleidžiantys ir palaikantys veiksniai yra panašūs, skiriasi tik jų intensyvumas. Provokuojantys biologiniai, psichologiniai ar socialiniai veiksniai veikia staiga ir intensyviai, o palaikantys veikia ne taip stipriai, tačiau nuolat. Kitaip sakant, tai – užsitęsę kasdienės bėdos.

Palyginimas

Aiškumo dėlei psichikos sutrikimą galima palyginti su užsiliepsnojusiu laužu. Kad tai įvyktų reikia malkų – tai pagrindas kurti laužą. Toliau būtinai reikia degtuko liepsnos plykstelėjimo, kad prasidėtų degimo procesas. Be to, reikalingas nuolatinis oro patekimas, kuris palaiko laužo liepsnojimą. Šiame palyginime malkos būtų predisponuojantis veiksnys, degtukai – provokuojantis, o oras – palaikantis.

Subačiaus g. 85A-14, Vilnius
Tel.: +370 64 64 64 32
www.psichiatras.lt
El.p.: psichiatras@gmail.com
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai